1935 konstytucja

Znowu przerwa we wpisach. Trochę pracowita i niezgodna z planem.

X. Administracja państwowa  

Art. 72

(1) Administracja państwowa jest służbą publiczną.

(2) Administrację państwową sprawuje:

a) administracja rządowa,

b) samorząd terytorialny,

c) samorząd gospodarczy.

Art. 73

(1) Dla celów administracji ogólnej Państwo będzie podzielone pod względem terytorialnym na obszary administracyjne, a mianowicie województwa, powiaty oraz gminy miejskie i wiejskie.

(2) Podział na województwa wymaga aktu ustawodawczego.

(3) Gminy miejskie mogą w warunkach oznaczonych ustawą, tworzyć powiat lub województwo grodzkie.

Art. 74

Organizację administracji rządowej, a w szczególności zakres działania jej organów – określi dekret Prezydenta Rzeczypospolitej.

Art. 75

(1) Stosownie do podziału Państwa na obszary administracyjne powołuje się do urzeczywistnienia zadań administracji państwowej w zakresie potrzeb miejscowych samorząd wojewódzki, powiatowy i gminny.

(2) Samorządy mają prawo w zakresie, ustawą oznaczonym, wydawać dla swego obszaru normy obowiązujące pod warunkiem zatwierdzenia tych norm przez powołaną do tego władzę nadzorczą.

(3) Samorządy mogą być łączone w związki dla wykonywania zadań szczególnych.

(4) Ustawa może nadać związkom osobowość publiczno – prawną.

(5) Nadzór nad działalnością samorządu sprawuje Rząd przez swoje organa lub przez organa samorządu wyższego stopnia.

Art. 76

(1) Dla poszczególnych dziedzin życia gospodarczego powołuje się samorząd gospodarczy, obejmujący izby rolnicze, przemysłowo-handlowe, rzemieślnicze, pracy, wolnych zawodów oraz inne zrzeszenia publiczno – prawne.

(2) Ustawy mogą łączyć izby w związki i nadawać im osobowość publiczno – prawną.

(3) Do rozważenia zagadnień, dotyczących całokształtu gospodarczego, opiniowania o projektach ustaw gospodarczych, tudzież harmonizowania poczynań w poszczególnych gałęziach gospodarstwa narodowego – może być ustawą powołana Naczelna Izba Gospodarcza.

(4) Nadzór nad działalnością samorządu gospodarczego sprawuje Rząd przez powołane do tego organa.

Więc – administracja państwowa. I już od razu pierwszy problem – podpunkt c punktu drugiego artykułu 72. Administracje państwową sprawuje samorząd gospodarczy. Czy państwo powinno administrować gospodarką? Raczej nie, ale ze pewnymi strategicznymi wyjątkami. Nie dawno słyszałem ciekawą debatę na ten temat na KontestArenie. Która niestety nie rozstrzygnęła problemu. Ogólnie wiadomo, że państwa o wiele za bardzo ingerują w gospodarkę. Co jest przyczyną kryzysu gospodarczego. Ale, czy jest to powód aby wpadać w drugą skrajność.

Jeżeli na przykład uznamy ropę i gaz za surowce strategiczne. To zaraz może się okazać, że pallad, który pominęliśmy jest równie ważny jak ropa i gaz. Czy nagle trzeba kolejny surowiec wpisywać na listę tych strategicznych. Jak ustalić kryteria wpisywania i skreślania pozycji z tej listy. Czy wpisanie na listę palladu spowoduje konieczność utworzenia polskich państwowych zakładów palladowych. Czy wymuszony zostanie monopol państwowy. Czy też przemysł palladowy zostanie znacjonalizowany. Czy może powstanie strategiczna rezerwa palladu. Jeżeli do żadnej z tych drastycznych rzeczy nie dojdzie, to jakimi kartami miałoby rozgrywać państwo, rozgrywkę o surowce strategiczne. Jednak główne pytanie to: Czy rozwiązywanie problemów gospodarczych powinno należeć do państwa, czy może do gospodarki. Zaś jeżeli istnieją problemy których gospodarka nie może rozwiązać bez udziału państwa, to jak ich nie pomylić z innymi.

Jeszcze jeden problem samorządu gospodarczego. Może on dublować zadania ministerstw. Ja wiem, nie wszystkie sprawy są tak proste, że jedna osoba w postaci ministra może je ogarnąć. Ale od czego ma on zastępce, i drugiego zastępce. Poza tym, może przecież zatrudnić potrzebnych specjalistów. Jest to ten sam problem który musiałby stanąć przed samorządem gospodarczym. Gospodarka jest to bardzo rozległa przestrzeń.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s